Ķīmijterapija
“Svarīgi saglabāt mieru!” -Dr. Signes Plātes uzruna ķīmijterapijas pacientēm
Ķīmijterapija ir vēža ārstēšanas veids, kas izmanto citotoksisku pretvēža medikamentu kombinācijas. Šīs terapijas mērķis ir iznīcināt visas vēža šūnas, kas varētu būt izplatījušās no krūts tālāk – limfātiskajā sistēmā un asinsritē. To sauc arī par sistēmisko terapiju, jo ārstēšanas laikā zāļu iedarbībai ir pakļauts viss organisms.
Ir daudzi ķīmijterapijas medikamenti ar ko var ārstēt krūts vēzi. Tie tiek doti dažādās kombinācijās un veidos, pielāgojot to konkrētā cilvēka situācijai. Zāles var tikt ievadītas caur vēnu, ar infūzijas sistēmu, vai kā injekcija, vai tablešu veidā.
Par ķīmijterapiju
Kad
Visbiežāk ķīmijterapiju izmanto pēc operācijas un pirms staru terapijas, tomēr tas var mainīties, atkarībā no pacienta situācijas.
Parasti tā tiek uzsākta aptuveni 3-4 nedēļas pēc operācijas, ļaujot organismam mazliet atgūties pēc operācijas.
Dažkārt ķīmijterapiju izmanto pirms operācijas – lai mazinātu lielus audzējus. Šādā situācijā to sauc par neo adjuvanto terapiju vai primāro ķīmijterapiju.
Visbiežāk ar ķīmijterapiju veic vairākus ārstēšanas ciklus sešu mēnešu garumā, starp kuriem ir 3-4 nedēļu pauze. Parasti ķīmijterapijas laikā medikamentus iedod uz vietas slimnīcā, bet pacients var doties mājās tajā pašā dienā un atgriezties nākamajā.
Process
Ķīmijterapijas medikamenti iedarbojas, sagraujot šūnas, īpaši vēža šūnas, kas ļoti strauji dalās. Arī veselās šūnas var skart ķīmijterapija, jo arī tās dalās un aug. Tieši tālab ķīmijterapijas laikā vērojamas dažādas, visbiežāk īslaicīgas, blakusparādības.
Dažiem blakusparādības ir mazāk spēcīgas, citiem vairāk izteiktas. Zālēm ir dažādas iedarbības un pat vienāda deva un kombinācija katru var ietekmēt atšķirīgi. Čūlas mutē, nelabums, vemšana, matu izkrišana un nogurums ir dažas no biežāk izteiktajām blakusparādībām. Dažas no tām ir iespējams mazināt, piemēram, lietojot zāles, kas mazina nelabumu un vemšanu.
Tā kā ķīmijterapija var skart veselās asins šūnas, var būt vērojama anēmija (zems sarkano asins šūnu daudzums), kā arī tendence iegūt infekcijas. Tieši tālab pirms katras ārstēšanas tiks veiktas asins analīzes.
Ilgtermiņa blakusparādības
Ķīmijterapija var ietekmēt olšūnu attīstību, tādejādi veicinot neauglību. Šo iemeslu dēļ sievietēm reproduktīvajā vecumā nopietni jāapsver šīs terapijas piemērotība.
Dažām sievietēm menstruācijas var kļūt neregulāras, vai izzust uz kādu laiku vai pavisam, īpaši sievietēm vecumā virs 40 gadiem.
Par matu izkrišanu
Jā jūs audzējs ir diagnosticēts agrīnā stadijā, jums ir iespēja saņemt medikamentus, kas neizsauc matu izkrišanu.
Kā rīkoties, ja tomēr mati nogāja? Ir zināms gadījums, kad, atbalstot savu sievu, kurai uzsākot ķīmijterapiju nogāja visi mati, vīrs speciāli noskuva savu galvu, lai nemitīgi smīdināt mīļoto dzīvesbiedri! Ģimenes atbalsts ir ļoti svarīgs krūts vēža pacientēm.
Hormonterapija
Reizēm krūts vēža šūnas aug reaģējot uz hormoniem – estrogēnu un progesteronu, tālab hormonu receptoru tests, kas tiek veikts pēc operācijas, lai noteiktu, vai vēža šūnas reaģē uz hormoniem, nu jau ir ierasta prakse.
Hormonterapiju, sauktu arī par endokrīno terapiju, izmanto, lai mazinātu vēža recidīva jeb atgriešanās risku pacientiem, kuriem ir pozitīvs hormonu receptoru tests.
To dažkārt izmanto kā vienīgo krūts vēža ārstēšanas metodi, īpaši gadījumos, kad pacienta vispārējais veselības stāvoklis neļauj izmantot operāciju, ķīmijterapiju un staru terapiju.
Par hormonterapiju
Kad
Visbiežāk hormonterapiju uzsāk uzreiz pēc operācijas, bet, ja pēc operācijas ir nozīmēta arī ķīmijterapija, tad hormonterapiju vajadzēs lietot, kad ķīmijterapija būs pabeigta.
Dažreiz hormonterapiju lieto pirms operācijas, lai mēģinātu mazināt audzēja lielumu.
Process
Ir vairāki hormonterapijas medikamenti un speciālists izsvērs, kurš ir piemērotākais konkrētajā gadījumā. Parasti hormonterapija tiek lietota vairāku gadu garumā, lai mazinātu iespēju, ka krūts vēzis atgriežas.
Blakusparādības
Daudziem ir vērojamas blakusparādības no hormonu terapijas, piemēram, monopauzes simptomi – karstuma viļņi, svīšana naktīs, garastāvokļa svārstības, reizēm ir vērojams svara pieaugums un sāpes locītavās.
Ja blakusparādību dēļ apsver domu atteikties no hormonterapijas, noteikti konsultējies ar savu ārstējošo ārstu, visticamākais, ka būs iespējams piemeklēt kādu hormonterapijas medikamentu, kas ir piemērotāks un organisms neizjutīs tik krasas blakusparādības.
Netradicionālā terapija
Dažādas netradicionālās terapijas var tikt izmantotas klasiskajai krūts vēža ārstēšanas terapijai. Šīs metodes pārsvarā ir saudzīgas, dabīgas un dod psiholoģisku un fizisku labumu.
Tā piemēram, aromterapija, Šiacu punktu masāža vai cita saudzīga masāža var būt ļoti relaksējoša un atslābinoša. Meditācijas un vizualizācijas tehnikas var palīdzēt mazināt emocionālo stresu. Akupunktūra var palīdzēt mazināt nelabumu, sāpes un saspringumu.
Tomēr jāatceras, ka dažas netradicionālās metodes var traucēt vēža ārstēšanai, tālab allaž izstāsti savam ārstam vai onkoloģijas māsai par jebkuru metodi, ko izmanto paralēli ārstēšanai, lai pārliecinātos, ka tas nemazina vai neietekmē saņemtās ārstēšanas efektivitāti.