Mūsdienu medicīnas metodes ļauj ķirurgiem pēc krūts dziedzera noņemšanas- mastektomijas, rekonstruēt pēcoperācijas ložu, atjaunojot krūts dziedzera apjomu. Rekonstrukcija var būt tūlītēja- uzreiz pēc mastektomijas, vai atliktā.
Rekonstrukcijas metodes izvēli ietekmē arī plānotā tālākā ārstēšana. Krūts dziedzeru rekonstrukcijas veic PSKUS un Latvijas Onkoloģijas Centrā okologi – ķirurgi, īpašos gadījumos sadarbojoties arī ar mikroķirurgiem no Latvijas Plastikas un mikroķirurģijas centra.
Krūts rekontrukciju un vēlāk arī otrās krūts simetrizāciju kopš 2021. gada 01.01. sievietēm pēc mastektomijas apmaksā valsts.
Par krūts rekonstrukciju
Krūts rekonstrukcijas veidi
Rekonstrukciju iespējams veikt ar sintētiskajiem materiāliem- espanderiem, implantiem, vai ar pacientes audiem- ar brīviem lēveriem (DIEP) vai rotētiem lēveriem (m. latissimus dorsi vai TRAM).
Izšķir vienmomenta rekontrukciju (kad sākotnēji ir iespējams ievietot pastāvīgu implantu) un divmomenta (kad sākotnēji tiek ievietots audu espanders, kura uzdevums ir izveidot pietiekami lielu audu ložu, lai būtu iespējams ievietot nepieciešamā tilpuma implantu).
Tomēr katrs gadījums ir individuāls.
Pirms operācijas
Plānojot operāciju, ķirurgs izvērtē pacientes kopējo veselības stāvokli, individuālās īpatnības un audu lokālo stāvokli. Pēc veiktajiem mērījumiem un fotouzņēmumiem viņš piedāvā pacientei vispiemērotāko operācijas veidu.
Ja ir nepieciešams, sievietei ir iespējams veikt arī otras krūts korekciju, lai sasniegt abu krūšu labāku simmetriju (piemēram, krūts pacelšanas vai samazināšanas operāciju). Tas izlīdzinātu abu krūšu līdzsvaru un mazinātu sievietes mugurkaula deformācijas risku, kas citādi varētu draudēt ar mūža invaliditāti.
Operācija un atlabšanas periods pēc tās
Visbiežāk, veicot krūts rekonstrukciju, pacientes slimnīcā uzturās 2-3 dienas.
Pēc operācijas 4 nedēļas viņām ir nepieciešams nēsāt kompresijas apģērbu. No fiziskas slodzes vajag atturēties 6 nedēļas.
Otras krūts simetrizācija
Ja ir nepieciešams, sievietei ir iespējams veikt arī otras krūts korekciju, lai sasniegt abu krūšu labāku simmetriju (piemēram, krūts pacelšanas vai samazināšanas operāciju). Tas izlīdzinātu abu krūšu līdzsvaru un mazinātu sievietes mugurkaula deformācijas risku, kas citādi varētu draudēt ar mūža invalid