Ja esi saskārusies ar diagnozi krūts vēzis, viss tavā dzīvē mainās. Nepaliec viena – runā ar cilvēkiem, kuri ir pieredzējuši to pašu, ar citām sievietēm, kuras zina, ko nozīmē šī diagnoze, noteikti runā ar saviem tuvajiem, daloties savās emocijās, pārdzīvojumos, lēmumos. Jo tieši atbalsts vai vienkārši klātbūtne uzklausot var būtiski palīdzēt ārstēšanās procesā. Meklē uzticamu informāciju, kas tev var palīdzēt vēl vairāk izprast stāvokli, kurā esi.
Apzini, kādas atbalsta grupas ir tev tuvumā, tieši pilsētā, kurā dzīvo. Nekautrējies pievienoties tai, vai pat organizē kādu grupu pati. Darbošanās, saskarsme ar cilvēkiem un morālais atbalsts būs liels palīgs krūts vēža ārstēšanas procesā.
Jāsāk vingrot uzreiz pēc operācijas! Lai neveidotos rokas tūska pēc krūts vežā operācijas, fiziologi iesaka speciālo vingrojumu kompleksu
Latvijā tev ir iespēja saņemt bezmaksas psihoterapeita un fizioterapeita palīdzību.
Dzīve pēc ārstēšanas
Ko sagaidīt fiziski un emocionāli
Krūts vēža ārstēšanas noslēgums varētu būt savāds un nereti grūts laiks. Izejot cauri fiziskiem un emocionāliem pārbaudījumiem, iespējams, varētu būt tāds kā emocionāls kritums, īpaši, ja gaidīji, ka šajā brīdī būsi ļoti laimīga un atvieglota, ka ārstēšanas process ir noslēdzies. Varētu būt pamestības un izolētības sajūta, jo pēdējos mēnešos saņēmi daudz uzmanības no ārstiem, medicīnas personāla, arī no tuviniekiem un draugiem.
Onkoloģisko pacientu psihosociālās rehabilitācijas programma “ Spēka avots”
“Spēka avots” – bezmaksas vienas nedēļas rehabilitācijas nometnes onkoloģijas pacientiem, vai individuāli, vai kopā ar kādu no ģimenes locekļiem. Nometnes organizē biedrība “Spēka avots” pēc valsts pasūtījuma. Psihosociālās rehabilitācijas programma “Spēka avots”.
Psihoterapijas un fizioterapijas nodarbības
Bezmaksas psihoterapijas konsultācijas un fizioterapijas nodarbības onkoloģijas pacientiem organizē Labdarības fonds “Rozā vilciens”.
Fizisko aktivitāšu nodarbības krūts vežā pacientiem: Dr. Cešeiko izstrādātā 4x 4 metode
DR. MED. Rudolfs Cešeiko, fizisko aktivitāsu fiziologs, sertificēts ergoterapeits viens no pirmajiem pasaulē veicis pētījumu par efektīvu spēka treniņu ietekmi krūts vēža ārstēšanā. https://aktivitasuklinika.lv
Rūdolfa Cešeiko izstrādātā metode ir balstīta uz Latvijā un Norvēģijā veiktiem medicīniskiem pētījumiem. Personīgā pieredze, dalība pētījumos un to vadīšana ir devusi būtiskus rezultātus, kas pierāda fizisko aktivitāšu pozitīvo ietekmi.
Ar mērķtiecīgām un efektīvām fiziskām aktivitātēm var panāk iedarbību uz organismu šūnu līmenī. Inovatīvās fizisko aktivitāšu nodarbības ārstēšanas procesā uzlabo dzīves kvalitāti, samazina nogurumu, vairo enerģiju, būtiski uzlabo organisma fizioloģiskos procesus, stiprina veselību un palīdz sekmīgāk organismam atgūties pēc ārstēšanās
Informācija no: https://aktivitasuklinika.lv/pakalpojumi/
Limfostāze pēc krūts veža operācijas
“Sievietēm pēc krūts operācijām, tūska var rasties kā uzreiz pēc operācijas, tā arī pēc gada vai pat vairākiem. Sieviete pati jūt, ka roka, arī paduse un sāni ķermeņa pusē, kur ir bijusi krūts operācija, kļūst blīvāki, roka – resnāka. Limfostāze, jeb limfātiskā tūska rodās limfas atteces traucējumu dēļ. Tā ir hroniska, lēni progresējoša slimība. Diemžēl līdzi tai var būt kādas citas slimības simptomi, kas pārklājas ar limfostāzes pazīmēm. Ja, nosakot rokas apkārtmēru ar mērlenti un salīdzinot to ar veselo roku, tūska pārsniedz divus centimetrus, to noteikti nedrīkst atstāt bez ārstēšanas” – skaidro Fizikālās un rehabilitācijas medicīnas ārste Ilze Hāznere.
Limfostāzes ārstēšana
Limfostāzes ārstēšanai pielieto manuālo limfodrenējošo masāžu (ar speciālo medicīnisko pārsēju izmantošanu), gan augšējām, gan apakšējām ekstremitātēm.
Limfodrenējošā masāžu veic:
- Kā agrīno limfostāzes profilaksi (piemēram, 2 mēn. pēc operācijas);
- Pēc mastektomijas (krūts dziedzera noņemšanas);
- Pēc onkoloģiskas audzēja operācijas;
- Kā trombembolijas profilaksi;
- Venozo tūsku mazināšanai.
Informācija no: https://stradini.lv/lv/content/limfodrenazas-masaza
Deju un kustību terapija
Lidija Naumova kopš no 2009. gada vadu deju kustību terapijas ( turpmāk – DKT) grupas onkoloģijas pacientiem, tajā skaitā dazādu rehabilitācijas projektu ietvaros. Lielā mērā DKT sesijas tika balstītas humānistiskā pieejā, kas nozīmē, ka fokusēšanās ir uz pacientu un viņa kustību profila un potenciāla attīstīšanu, nevis uz pacienta diagnozi vai personības ierobežojumiem.
Darbā ar grupu arī pievēršu uzmanību grupas saliedēšanai, prasmēm saņemt atbalstu, apzināties savas vajadzības, pašregulācijas paņēmienu apgūšanai, bieži pielietoju terapijas izglītojošo funkciju.
Apzināti veidoju terapeitiskās attiecības, kur ir kustību empātija caur atspoguļošanu, kad terapeits pieņem, iemieso, paplašina vai izgaismo pacienta neverbālo valodu.
Neverbālā veidā caur kustību var izpaust dziļus iekšējos procesus, kurus psiholoģisku aizsargmehānismu un citu iemeslu dēļ, nav iespējams paust apzināti runājot. Izmantojot deju un kustību kā izteiksmes formu, pacienti kontaktē ar savu iekšējo stāvokli, jūtām, tēliem, kurus labo, koriģē, transformē un personificē, esot radošā terapeitiskā procesā.
Kontakti: http://www.dkt.lv/lv/terapeiti/lidija-naumova